Kurallar

Backyard Ultra yarışları her 1 saatlik turlar içinde 6.706m nin koşulduğu, en çok tekrar eden yarışmacının kazandığı bir yarıştır.

Bu yarışta toplam mesafe, zaman, saat, cut off yok. Bu yarışı sadece tek bir kişi kazanacak yada hiç kimse kazanamayacak.

Yarış Tarihi : 06 Nisan 2024
Başlangıç saati : 09:00

📌 Yarışmacılar her saat başında start çizgisine gelmesi gerekiyor. Start çizgisinde bulunmayan yarışmacı yarıştan çekilmiş yada DNF (Did Not Finish) olur.
Yarışmacılar 1 saatlik süre içerisinde 6.706 m lik parkuru tamamlamak ve yeni tur için hazır hale gelmek durumundadır.
📌 Yarışmanın startları saat başlarında verilir. Örneğin 09.00, 10:00, 11:00, 12:00 …..
Her tur başlangıcından önce 3,2,1 dk kala ön işaretler verilir. Start alanındaki bütün koşucular yarışa beraberce başlar. Erken yada geç çıkış olmayacaktır.
Yarışın kazananı en son turu tek başına atan yarışmacıdır. Yani diğer bütün yarışmacılar yarıştan çekilse bile kalan tek yarışmacı son turu koşmak zorundadır.

📌 Koşucuların göğüs numarası ile koşması zorunludur. Göğüs numarası olmayan koşucular diskalifiye edilir.

📌 Parkur stratejisi koşucunun kendisine aittir. İster yavaş tempo koşup az dinlenme süreniz olur, isterseniz hızlı koşup dinlenme alanında dinlenebilirsiniz.

📌 Yarışmacılar tuvalet ihtiyacı dışında parkur dışına çıkamayacaktır. Parkur boyunca hem gündüz hem gece için işaretlemeler yapılacaktır.

📌 Yarışmacılar koşuya başladıktan sonra yardımcılarından herhangi bir destek alamayacaktır. Destek koşucusunun parkura girişi yasaktır.

📌 Parkurda baton, bisiklet, vb. herhangi bir yardımcı ekipman kullanımı yasaktır.

📌 Yarışta kategori yada cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır.

Yarış içerisindeki katılımcıların durumu skorbordlarda yer alacak ve sürekli güncellenecektir.


Dinlenme ve yarışma alanı

🚩 Yarışmacıların kendi dinlenme alanlarını oluşturmaları zorunludur. Bunun için Sandalye ve Masa kurulması tavsiye edilir. İsteyen yarışmacı kendisi için çadır kurabilir.
Yarışma alanında imkanlar dahilinde sıcak su, su, WC bulunacaktır.
🚩 İmkanlar dahilinde yiyecek takviyesi yapılabilir, fakat yarışmacıların kendi beslenmelerini kendilerinin sağlaması beklenmektedir.
Yarışma alanında ateş yakılması kesinlikle yasak olup dileyen yarışmacılar kamp ocağı kullanabilirler.
🚩 Yarışmacılar çadırlarını kurarak konaklama sağlayabilecektir.
Yarışma alanında 50 m mesafede karavan yada araç oto parkı mevcuttur.
🚩 Yarışma alanında oluşabilecek aşırı kalabalığı önlemek ve yarış alanının güvenliğini sağlamak için yarışmacılara destek verecek destek ekiplerinin mümkün olan en az sayıda olması konusunda hassasiyet gösterilmesi beklenmektedir. (En fazla 1-2 kişi)


Parkur

⭐ Parkur Yaşar Kemal parkurunda yer alan toprak zeminden oluşmaktadır.
Her tur 6.706 m dir.
Parkurun 500 m si asfalt, 1000 m si orman içi patika olup kalanı stabilize toprak yoldur. 500 m lik asfalt bölüm yarış boyunca trafiğe açık olacak olup bu bölümde yarışmacıların geçiş üstünlüğü yada önceliği bulunmamaktadır, yarışmacılar normal yaya kurallarına uymak zorundadır.


Kit Dağıtımı

🎃 Yarışmacılara kitleri yarış günü sabah 07:30 – 08:30 arası verilecektir.
Yarış kiti içerisinde göğüs numarası yer alacaktır.


Ödüller

🎁 1 turu tamamlayan herkese DNF madalyası verilir.
Yarışmanın birincisi olan yani en çok tur atan kişiye 1.lik plaketi verilir. İmkanlar dahilinde sponsorların hediyeleri verilecektir.


Yarışma alanı

📌 Yarışma Alanı : Adana Yaşar Kemal Yürüyüş ve Koşu Parkurunun arkasında yer alan 4446.sokak üzerindeki İsmet Atlı Karakucak Güreş Sahası önüdür.

📌 Adres : İsmet Atlı Karakucak Güreş Sahası , 4446 Sokak, Yüreğir / Adana

Parkur bilgilerine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tesisin Google maps konumu : https://maps.app.goo.gl/BXngWqMQqwnYnxFw7


Kayıt Ücreti

💳 Katılımcı sayısı : 75 kişi ile sınırlandırılmıştır. Organizasyon komitesi katılımcı sayısını değiştirebilir.
Kayıt ücreti : Şubat ayı için 600 TL, Mart ayı için 750 TL dir.
Ücret iadesi yapılmayacaktır.

Organizasyon komitesi mücbir sebeplerin yaşanması durumunda yada hava mualefeti nedeniyle yada parkurda oluşabilecek güvenlik endişelerinden dolayı yarışı iptal etme yetkisine sahiptir. Bu durumda ücret iadesi yapılmayacaktır.


Diğer Koşullar

🥇 Adana Backyard Ultra 18 yaşın üzerinde herkesin katılımına açıktır. Katılımcıların yarış tarihinde geçerli ve koşmalarına engel olmadığını belirtir yarışma tarihinden önceki bir yıl içerisinde alınmış bir sağlık belgesine veya Dağcılık, Triatlon, Atletizm, Kayak, Oryantiring, Bisiklet Federasyonlarından onaylı olan bir sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. Sağlık belgesi örneğini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kimlik, Sağlık belgesi yada Sporcu lisansı yarışmadan önce mutlaka kontrol edilecektir.


Hava Durumu ve Kıyafet

🌦 Koşucuların atletik hazırlıklarının olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir. Mevsim geçiş mevsimi olacağı için hava sıcaklığında ve yağış durumunda değişiklikler yaşanabilir. En son güncel hava durumunu gelmeden önce kontrol etmenizde fayda vardır.


Zorunlu Malzemeler

🧭 Parkurda yol ve trail koşu ayakkabıları kullanılabilir. Parkur toprak zemin olacağı için patika ayakkabısı kullanımı tavsiye edilir. Yağmur yağması ihtimaline karşı yağmurluğa gerek duyulabilir. Akşam koşacak koşucular için kafa feneri zorunludur. Parkur boyunca aydınlatma bulunmamaktadır. Koşu boyunca baton kullanımı yasaktır. Parkur içerisi sık ormanlık alanları içerdiği için kaybolma riskine karşılık yarışmacıların düdük taşıması tavsiye edilmektedir.


Diskalifiye Durumu

🏴‍☠️ Yarışmacının diskalifiye edileceği durumlar;

  • Şikeye yol açabilecek her türlü davranışta bulunmak. (Çip, göğüs numarası değişikliği, doping vs.)
  • Yarışın dönüş noktasından geçmemek.
  • Kestirme yol kullanımı.
  • Doğaya zarar verecek şekilde davranışlar veya çöp atmak.
  • Taşıt kullanımı.
  • Yarış merkezi dışında destek almak.
  • Sportmenlik dışı davranışlarda bulunmak.
  • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek yada sağlık personeli ve yarış organizasyonunun kararlarına uymamak.
  • Zorunlu malzemeleri bulundurmamak.

Feragatname

AdanaBackyardUltra yarışına kayıt olmuş katılımcıların kendi istekleri ile kaydoldukları varsayılır ve bu durum yarışmacılar tarafından kabul edilir. Yarışmacılar koşu kurallarını kabul kabul etmiş sayılırlar. Yarış organizasyon ekibi yarış kurallarını gerekli duyduğu durumda değiştirebilir.

Yarış organizasyonu, komitesi, organizasyonda görev alan kişiler, yarışmacıların gerçekleştirdiği veya yarışmacıların maruz kaldıkları ve 3. şahıslara karşı doğabilecek olan maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.

Adana Backyard Ultra yarışının ne çeşit riskler taşıdığı konusunda bilgi ve tecrübem vardır. Koşu sırasındaki risklerin tamamen yok edilemeyeceğini, kısıtlı ilk yardım hizmetinin bulundurulduğunu, güvenliğin maksimum olabilmesi için organizasyonun duyurduğu kurallara tamamen uymam gerektiğini kabul ediyorum. Bu etkinliklere katılmam için fiziksel ve psikolojik olarak hiçbir engelimin olmadığını, fiziksel ve psikolojik olarak tamamen sağlıklı ve yeterli olduğumu beyan ederim.

Etkinliklerle ilgili şahsıma ait her türlü fotoğraf, film ve kaydın, reklam dahil tüm yasal amaçlı kullanımlarına izin veriyorum. Buradaki çekilen tüm görsel ve işitsel materyallerinde kullanım haklarını organizatörlere verdiğimi kabul ve beyan ediyorum.

Etkinlikler halka açık koşu ve yürüyüş parkurunda yapılacaktır. Bundan dolayı katılımcı olarak genel toplum kurallarına uymakla yükümlü olduğumu biliyorum. Organizasyon kuralları dışında davranmak, parkur dışı araziye girmek, etkinlik sırasında 3. şahısların veya kurumların can ve mal güvenliğine zarar vermenin yasak olduğunu ve aksi durumlarda her türlü sorumluluğun kendime ait olduğunu biliyor ve kabul ediyorum.

Kendi adıma ve varislerim, yöneticilerim, şahsi ve hukuki temsilcilerim adına, etkinliklerin öncesinde ve sonrasında, aktiviteler esnasında başıma gelebilecek herhangi bir sakatlık ve hasar durumlarında, organizatörlerin, organizasyonda görevli kişilerin, sponsorların sorumlu tutulmayacağını, her türlü sorumluluğun şahsıma ait olduğunu bildiriyorum.

Organizasyona katılmak için kayıt yaptırdıktan sonra herhangi bir sebeple organizasyona katılmadığım takdirde bu kayıtla elde ettiğim haklarımı talep etmeyeceğimi kabul ve beyan ediyorum. Bu metni okuduğumu ve tüm kuralları bilerek ve kabul ederek etkinliğe katıldığımı kabul ve beyan ediyorum.